NOVEMBER 2011 FALL SAMBOREE
SOUTHERN PALMS RV RESORT, EUSTIS, FL
INDOOR & OUTDOOR GAME WINNERS
140 Total Players - Indoor Game Winners

CHICKEN FOOT DOMINOES - 16 players
1st     Chris Catron, Lake Eola Sams
2nd    Mary Ellen Morton, Manateean Sams



CRIBBAGE - 10 players
1st     Dave Jarvi, GoGo Angels
2nd    Carol Sanstrom, Pine Tree Sams



EUCHRE - 16 players
1st     Richard Ormsby,Trail Blazing Sams
2nd    Doug Wheeler, First Timer
Tie  John Williams, Lake Eola Sams


HAND & FOOT - 20 players
1st    Sara Smith, GA at Large
Jeanne Miller, GoGo Angels
2nd   Nancy Smyly, Palm Coast Sams
Phyllis Liantonio, Palm Coast Sams


MEXICAN TRAIN DOMINOES - 36 players
1st     Roseann Lange, Sassy Sams
2nd   Jeanne Miller, Go-Go Angels
Tie  Joan Smith, Skyway Sams


PINOCHLE - 12 players
1st     Anna Kowalski, Palm Coast Sams
2nd    Christ Catron, Lake Eola Sams



SKIP-BO - 20 players
1st     Jean Plante, Calusa Sams
Kathy Winkler, Palm Coast Sams
2nd    Nancy Smyly, Palm Coast Sams
Phyllis Liantonio, Palm Coast Sams


WIZARD - 10 players
1st     Tom Lange, Sassy Sams
2nd    Mildred Beck, Lake Eola Sams
128 Total Teams - Outdoor Game Winners

BOCCE BALL - 38 Teams
1st     Donnie Beauchesne, WunWunWun
Paula Beauchesne, WunWunWun
Erin Beauchesne, WunWunWun
Justin Beauchesne, WunWunWun

2nd    Irene Jones, Rolling Sams
Cal Jones, Rolling Sams
Carolyn Martin, Rolling Sams
Bert Martin, Rolling Sams


BEANBAG BASEBALL - 20 Teams
1st     Mary San Marco, Manateean Sams
Joe San Marco, Manateean Sams
Frank Morton, Manateean Sams
Frank Golhihue, Fl-at-Large
Don Harrison, Fl-at-Large
Donna Distefano, Fl-at-Large
Ken Wangler, Fl-at-Large
Sherry Wangler, Fl-at-Large
Tom Glawson, Fl-at-Large

2nd    Dave Kelly, Pasco Loafers
Sandy Kelly, Pasco Loafers
Joan Fisher, Pasco Loafers
Ed Fisher, Pasco Loafers
Bill Schilp, Pasco Loafers
Paul Atkinson, Pasco Loafers
Gary Bradley, Pasco Loafers

HOLEY BOARD - 70 Teams
1st     Bill Conway, Trail Blazing Sams
Chuck Potter, Trail Blazing Sams
2nd    Bill Harrel, Good Time Sams
Juni Giraud, Good Time Sams
CRAFT COMPETITION

WOODWORKING
1st       Joe Miller, GoGo Angels
2nd      Ken Curry, Rockingham Buckeneers


MACHINE QUILTING
1st       Marylyn Russell, Rolling Sams
2nd      Nancy Smyly, Palm Coast Sams


HAND STITCHING
1st       Erika Poppas, Sassy Sams
2nd      Susan Hardrick, Jax Rambling Sams


CROCHETING
1st &    Nancy Neidert, Florida Eagles
2nd        


MACHINE STITCHING
1st       Dale Keck, Skyway Sams
2nd      Erika Poppas, Sassy Sams


PHOTOS
1st       Bob Brown, Florida Eagles
2nd  



MISCELLANEOUS
1st       Sharon Bundy, Get-a-Way Sams
2nd      Pam Bundy, Get-a-Way Sams
BINGO

TUESDAY JACKPOT
Mary Ibsen, No Chapter
Lynda Reynolds, 1st Timer
Barbara Dubey, Sampipers
Barbara Deming, Go See Um Sams

THURSDAY JACKPOT
Doris Leonhart, No Chapter
Gale Dreves, Lake Eola Sams
TRIVIA - 36 Total Players
1st - The Lakes
Walter Smith
Cindy Andrews
Charlotte Smith
Kay Williams
John Williams
Maddie Gerand
2nd -
Sassy Sams #1
Donna Gullett
Gene Gullett
Eddie Pissot
Karen Rideout
Linda Clark
Jack Clark
STATE 50/50 DRAWING
Tuesday
Phyllis Hager, Lake Eola Sams
Wednesday
Linda Voyton, State Staff
Thursday
Christine Yearous, Jax Rambling Sams
Friday
Maddie Garand, At Large
Saturday
Loretta Redderoth, State Staff
Counter