NOVEMBER 2013 FALL SAMBOREE
SOUTHERN PALMS RV RESORT, EUSTIS, FL
INDOOR & OUTDOOR GAME WINNERS
193 Total Players - Indoor Game Winners

CHICKEN FOOT DOMINOES - 21 players
1st     Thelma Dittmyre, GoGo Angels
2nd    Bill Smith - Skyway Sams


CRIBBAGE - 12 players
1st     J. B. Hager, Lake Eola Sams
2nd    Juliet Dudinsky, Trail Blazing Sams


EUCHRE - 16 players
1st     Beecher Vaughn, Scatter Sams, Ohio
2nd    Jeanette Ormsby, Trail Blazing Sams
Tie     John Williams, Lake Eola Sams


HAND & FOOT - 48 players
1st    Marilyn Russell, Rolling Sams
Bud Sharpe, Rolling Sams
2nd   Judy Stewart, Lake Eola Sams
Jenova Hoelscher, Lake Eola Sams



MEXICAN TRAIN DOMINOES - 52 players
1st     Linda White, Skyway Sams
2nd   Bill Smith, Skyway Sams



PINOCHLE - 12 players
1st     John Hoelscher, Lake Eola Sams
2nd    JoAnn Wack, GoGo Angels


SKIP-BO - 20 players
1st     Rich VanderBok, Golden Triangle Sams
Tie     Phyllis Liantonio, Palm Coast Traveling
Tie     Sharon VanderBok, Golden Triangle
Tie     Maggie Garrand, Florida Eagle Sams
2nd   Jean Plante, Calusa Sams
Tie     Marilyn Wolter, Bay Area Sams


WIZARD - 12 players
1st     Kay Williams, Lake Eola Sams
Tie     Rae Schimke, Osceola Sams
2nd    J. B. Hager, Lake Eola Sams
128 Total Teams - Outdoor Game Winners

BOCCE BALL - 43 Teams
1st    Bert Martin, Rolling Sams
Carolyn Martin, Rolling Sams
Cal Jones, Rolling Sams
Irene Jones, Rolling Sams

2nd   Bill Fountain, Tallahasse Good Sams
Ruthie Freeman, Tallahassee Good Sams
Johnnie Hollingsworth, Tallahassee GS
C. K. Pope, Tallahasse Good Sams


BEANBAG BASEBALL - 26 Teams
1st     David Howard, Mixed Team
Dianne Howard, Mixed Team
Dennis Banks, Mixed Team
Johnnie Hollingsworth, Mixed Team
Ruthie Freeman, Mixed Team
Irene Parker, Mixed Team
Gene Parker, Mixed Team
Connie Homan, Mixed Team
Bob Homan, Mixed Team

2nd    Bret Drudy, Mixed Team
Sue Drudy, Mixed Team
Debi Parsons, Mixed Team
Bill Parsons, Mixed Team
Judy Wilhour, Mixed Team
Bud Wilhour, Mixed Team   
Brien Vincent, Mixed Team
Brenda Vincent, Mixed Team

HOLEY BOARD - 79 Teams
1st     Richard Ormsby, Trail Blazing Sams
Jeanette Ormsby, Trail Blazing Sams
2nd    John Perry, Trail Blazing Sams
Jill Perry, Trail Blazing Sams
CRAFT COMPETITION

CROCHETING
1st       Polly Chesnut, Dogwood Sams
2nd      Jan Pitz, Capital Seminole Sams      


MACHINE QUILTING
1st       Thelma Scott. Good Time Sams   
2nd      Nicki Haynes, Palm Coast Traveling


HAND STITCHING
1st       Jean Samples, Gateway Sams
2nd      Bobbi Benson, Sunny Palms Sams


MACHINE STITCHING
1st       Thelma Scott, Good Time Sams
2nd      Dale Keck, Skyway Sams


PHOTOS
1st       Danna Smith, Florida Eagle Sams
2nd      Bob Brown, Florida Eagle Sams


WOODWORKING
1st       Duane Torneden, Space Coast Sams
2nd      Leo Ruess, Go-See-Um Sams


Hand Made Jewelry
1st       Mary Sue Snyder, Space Coast Sams
2nd      Judy Crosby, Lady Lake Sams


PAINTING
1st        Maria Koonce, Space Coast Sams
2nd       Dot Bice, Capitol Seminole Sams  


MISCELLANEOUS
1st       Bill Bastien, Florida-at-Large
2nd      Jim Mohrbacker, WunWunWun Sams
BINGO

TUESDAY JACKPOT
Shirley Meyers, Park Resident
Eleanor  Mullis, Gateway Sams


THURSDAY JACKPOT
Jerry Vite, NC Past State Director
Frank Gollihue, Florida-at-Large
STATE 50/50 DRAWING
Tuesday
Jill Campbell, State Staff
Wednesday
Shirley Olsson, Osceola Sams
Thursday
Nancy Moran, Gateway Sams
Friday
Cindy Rogers, Golden Triangle Sams
Saturday
Rita Mulligan, Tallahasse Good Sams
Counter
2013 PARADE WINNER
Sassy Sams
2013 NEWSLETTER CONTEST
Sunset Ramblers