NO
IMAGE
NOVEMBER 2014 FALL SAMBOREE
SOUTHERN PALMS RV RESORT, EUSTIS, FL
INDOOR & OUTDOOR GAME WINNERS
193 Total Players - Indoor Game Winners

CHICKEN FOOT DOMINOES - 21 players
1st     Clara Clark , Ft-at-Large
2nd    Bill Smith - Skyway Sams


CRIBBAGE - 12 players
1st     J. B. Hager, Lake Eola Sams
2nd    Juliet Dudinsky, Trail Blazing Sams
Tie     Rae Schimke, Osceola Sams
Tie      Jim Walton, First Timer, Maine

EUCHRE - 16 players
1st     Jim Cutshaw, Pine Tree Sams
2nd    Dionne Casey, Space Coast Sams



HAND & FOOT - 48 players
1st    Dennis Cooper, Dogwood Sams
Judy Crosby, Lady Lake Sams
2nd   Betty Cooper, Dogwood Sams
Connie Homan, Dogwood Sams



MEXICAN TRAIN DOMINOES - 52 players
1st     Elaine Lefflerr, Daytona Drifters
2nd    John Smith, Skyway Sams


PINOCHLE - 12 players
1st     Yvonne Stack, At-Large
2nd    Charles Hoelscher, Lake Eola Sams


SKIP-BO - 20 players
1st      Marilyn Wolter, Bay Area Sams
 Sarah Smith, GA-at-Large
2nd    Ann Enloe, Manateean Sams
 Merritt Yoder, Manateean Sams


WIZARD - 12 players
1st     Larry French, Florida Eagle Sams
Tie     Chuck Wagner, Ni Sams, Indiana

2nd    J. B. Hager, Lake Eola Sams
128 Total Teams - Outdoor Game Winners

BOCCE BALL - 43 Teams
1st    Phyllis Liantonio, Palm Coast Traveling
Pauline Kucharczyk, Palm Coast Traveling
Nancy Smyly, Palm Coast Traveling
Marion Poole, Palm Coast Traveling  

2nd   Bert Martin, Rolling Sams
Carolyn Martin, Rolling Sams
 Irene Jones, Rolling Sams
 Cal Jones, Rolling Sams

BEANBAG BASEBALL - 26 Teams
1st     Paul Schneider, Florida-at-Large
 Monica Schneider, Florida-at-Large
 Gary Weets, Florida-at-Large
 Ann Weets, Florida-at-Large
  Jim Ellis, Florida-at-Large    
  Karen Ellis, Florida-at-Large
  Frank Gollihue, Florida-at-Large
  Tom, Clawson, Florida-at-Large

2nd    Tammy Barmore, Lake Eola Sams
  Betsy Barmore, Lake Eola Sams
  Bill Chambers, Lake Eola Sams
  Kelly Chambers, Lake Eola Sams
  Tom Gorski, Lake Eola Sams
   Betty Gorski, Lake Eola Sams
   Linda Woodward, Lake Eola Sams

HOLEY BOARD - 79 Teams
1st     John Wilhelmsen, No Chapter
  Danny Stack, No Chapter
2nd    Bill Hammel, State Staff
  Donnie Beauchesne, WunWunWun Sams
CRAFT COMPETITION

KNITTING
1st        Jeannette Sampson,


CROCHETING
1st       Joan Russano, Trail Blazing Sams
2nd      Monica Schneider, State Staff   


HAND QUILTING
1st         Rae Schimke, Osceola Sams


MACHINE QUILTING
1st       Nicki Haynes, Palm Coast Traveling   
2nd      Katie Hidge,


HAND STITCHING
1st       Paul Schneider, State Staff
2nd      William Bastien, Florida-at-Large


MACHINE STITCHING
1st       Paulette Bellivella, Florida-atLarge
2nd      Susan Robertson,


PHOTOS
1st       Brian Whittie, State Staff
2nd      Judy Crosby, Lady Lake Sams


WOODWORKING
1st       Clancy Smith, Sunny Palms
2nd      Linda Whittie, State Staff


PAINTING
1st        Marge Tucker, Lady Lake Sams
2nd       Bob Brown, Florida Eagles  


MISCELLANEOUS
1st       Jeannette Ormsby, Trail Blazing Sams
2nd     Miriam Metz, Go Go Angels
BINGO

TUESDAY JACKPOT
Ann Weets, Florida-at-Large
Judy Scheipis, Florida Eagles


THURSDAY JACKPOT
Jan Dibean, Go-See-Um Sams
Randy Chesnut, Dogwood Sams
STATE 50/50 DRAWING
Tuesday
Ann Weets, Florida-at-Large

Wednesday
Larry French, Florida Eagles

Thursday
Pat Blacow, Carefree Sams

Friday
Leland Van Tassel, Florida-at-Large

Saturday
Rick & Louise Stakurski, GA State Director
Counter
2014 NEWSLETTER CONTEST
1st Place     Dogwwod Sams  

2nd Place   Jax Rambling Sams
Go to Fall Candid
Photos 2014 Page 1
Go to Fall Candid
Photos 2014 Page 2
NO
IMAGE