APRIL 2014 SPRING SAMBOREE
OKEECHOBEE KOA RESORT, OKEECHOBEE, FL
INDOOR & OUTDOOR GAME WINNERS
146 Total Players - Indoor Game Winners

CHICKEN FOOT DOMINOES - players
1st     Rita Turner - Trail Blazing Sams
2nd    Helen Rubritz - Osceola Sams


CRIBBAGE - players
1st     Juliet Dudinsky - Trail Blazing Sams
Tie     Merle Schimke - Osceola Sams
Tie     J. B. Hager, Lake Eola Sams
2nd    Jack Beagan - Osceola Sams



EUCHRE - players
1st     Ron Russell - Florida
2nd    Pat Russell - Florida



HAND & FOOT - players
1st     Irene Parker - Dogwood Sams
Connie Hamm - Dogwood Sams
2nd   Nancy Smyly - Palm Coast Taveling
Jeanne Miller - GoGo Angels



MEXICAN TRAIN DOMINOES - players
1st     Jeanne Miller - GoGo Angels
2nd    Jane Reeves - State Staff



PINOCHLE - players
1st     John Williams, Lake Eola Sams
2nd    Charles Hoelscher - Lake Eola Sams



SKIP-BO - players
1st    Elizabeth Trotter - Palm Coast Traveling
Plyllis Liantonio - Palm Coast Traveling
2nd   Marie Cameron - Lake Eola Sams
Kay Williams - Lake Eola Sams



WIZARD - players
1st     Eva French - Florida Eagle Sams
2nd    Mabel Wurst - Everglades Sams
133 Total Teams - Outdoor Game Winners

BOCCE BALL - 40 Teams
1st   Trail Blazing Sams & State Staff
Jeanne Lima
Jeannette Ormsby
Lois Crutchfield
Robin Murray

2nd  Palm Coast Traveling Sams
Dave MacDonald
Elaine MacDonald
Matt Kucharcak
Jerry Barson

BEANBAG BASEBALL - 25 Teams
1st   Pasco Loafers Sams
Ken Hilton
Elaine Hilton
Mary Dedrickson
Gary Bradley
Paul Atkinson
Barb Atkinson
Kerry Henderson

2nd  Good Time Sams
Larry Suggs
Joyce Suggs
John McLanigan
Kelly Medeiros
Bob Vachon
Sharon Vachon
Larry Cook
Elaine Cook

HOLEY BOARD - 72 Teams
1st    Mike Lima - Trail Blazing Sams
John Russano - Trail Blazing Sams
2nd   Rick Stasik - South Florida Sams
Jim Lora - Good Time Sams

HORSESHOES -  5 Teams
lst      Lois Crutchfield - State Staff
Chuck Steinke - Space Coast Sams
2nd    Donna Repich - Everglades Sams
John Egbert - Everglades Sams
GOLF

1st   Daytona Drifters
Geoge Chadwick
Debby ONeil
Sam Ascherl
Jim McDonald

2nd  Everglades Sams
Beth Murphy
Dean Murphy
Bob Wurst
Becky Richards


MAN - CLOSEST TO PIN
Sam Ascherl - Daytona Drifters


LADY - CLOSET TO PIN
Debby ONeil - Daytona Drifters
BINGO

TUESDAY JACKPOT
John Williams - Lake Eola Sams
Merle Schimke - Osceola Sams
Polly Chestnut - Dogwood Sams
Betty Wolff - No Chapter
Reba Ward - Past State Director

THURSDAY JACKPOT
Rose Yoder - Manateean Sams
Nancy Torneden - Soace Coast Sams
Dottie Hulse - Park Resident
MAD HATTERS  - 23  Individuals & 2 Chapters

BUTTERFLY - 7
1st -  Connie Deere - Lake Eola Sams
2nd - Nancy Hollie - Good Sams Seahorses


COWBOY & INDIANS - 0

MISCELLANEOUS - 12
1st -  Joan Conway - Trail Blazng Sams
2nd - Lynn Maneault - Trail Blazing Sams
Tie -   Albert Maneault - Trail Blazing Sams


PATRIOTIC - 4
1st -  Bert Martin - Rolling Sams
2nd - Charlie Parsels - Majestic Oak Travelers



CHAPTER WINNERS - 2
1st -  Rolling Sams - Theme - Anniversary
2nd - Everglades Sams - Theme - Gators

ALL MADD HATTER WINNERS

JUDGES
Barbara Evans, Thelma Scott, &
Paula Beauchesne

HOST & ASSISTANTS
Joan McGee. Judy Brighton &
Grace LaBossiere
STATE 50/50 DRAWING
Tuesday
JoAnn Wack - GoGo Angels

Wednesday
Miriam Walka - No Chapter

Thursday
Larry & Eva French - Florida Eagles

Friday
Debby Lundmark - Rolling Sams

Saturday
Ann Enloe - Manateean Sams
Counter
NO IMAGE
2ND PLACE
NO IMAGE FOR
1ST & 2ND
PLACE FOR
MEXICAN TRAIN
NO IMAGE
2ND PLACE